Kozłek lekarski (waleriana)

Kozłek lekarski (waleriana)

Łagodne działanie: kozłek lekarski wspomaga uspokojenie i sen w naturalny sposób.

Pochodzenie i właściwości

Waleriana pochodzi z Europy i Azji. Do Ameryki Północnej została sprowadzona. Obecnie istnieje od 150 do 250 gatunków. Jej preferowane tereny to lasy, wilgotne tereny zalewowe lub brzegi rzek i strumieni. Osiąga ona wysokość do dwóch metrów i jest znana z intensywnie słodkiego zapachu i białych lub jasnoróżowych kwiatów.  

W średniowieczu wierzono, że walerianą można odpędzić czarownice i stosowano ją jako afrodyzjak, tj. w celu pobudzenia lub zwiększenia libido, a także w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych. Jej właściwości uspokajające odkryto znacznie później. Dziś są one dobrze znane.  

Valeriana officinalis – bo tak brzmi jej łacińska nazwa – zawiera substancje, które rozluźniają mięśnie, działają uspokajająco i wspomagają sen.

Preparaty z walerianą występują w różnych postaciach
Stosowane są przede wszystkim wyciągi i proszki z korzenia waleriany

Ciekawostki na temat kozłka lekarskiego (waleriany)

Waleriana jest stosowana, jeśli potrzebny jest odpoczynek: w stanach wewnętrznego niepokoju, poprzez stany napięcia, nerwowość i drażliwość, aż po problemy ze snem.

Kiedy tracimy wewnętrzną równowagę, naturalna siła waleriany może ją przywrócić.

Preparaty z walerianą występują w różnych postaciach, najczęściej kropli, tabletek lub drażetek. Istnieją jednak również herbatki i dodatki do kąpieli. Ekstrakty waleriany są często łączone z ekstraktami z chmielu i/lub melisy lekarskiej.

Stosowane są przede wszystkim wyciągi i proszki z korzenia waleriany. Po zbiorach we wrześniu, korzenie są myte, cięte, suszone i poddawane dalszej obróbce.

Waleriana jest również stosowana jako aromat w wielu produktach spożywczych, takich jak likiery, piwo, ciastka i lody. Jako substancja zapachowa jest również dodawana do perfum, ponieważ jej aromat jest podobny do zapachu piżma.

Inne składniki OYONO® NOC

¹ Melatonina przyczynia się do skrócenia czasu zasypiania. Witamina B6 pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej. Kozłek lekarski (waleriana) i melisa lekarska wspomagają zasypianie.

² Melisa lekarska i kozłek lekarski (waleriana) wspomagają stan relaksacji oraz zdrowy sen. Głóg przyczynia się do zmniejszenia niepokoju oraz wspiera lepszy sen. Męczennica cielista pomaga w odprężeniu i wspiera spokojny sen.  

³ Kozłek lekarski (waleriana) i melisa lekarska wspomagają nieprzerwany sen.

Często zadawane pytania

 • Jakie składniki zawiera OYONO® NOC?

  OYONO® NOC zawiera wyselekcjonowane ekstrakty roślinne (wyciąg z kozłka lekarskiego, głogu, melisy lekarskiej i męczennicy cielistej) oraz melatoninę i witaminę B6.

 • Jaka jest korzyść z rozłożonego w czasie uwalniania 3-fazowej tabletki OYONO® NOC?

  Cechą szczególną 3-fazowej technologii jest to, że poszczególne składniki w 3 warstwach tabletki nie są uwalniane jednocześnie, ale w sposób przesunięty w czasie, w 3 fazach. Najpierw w ciągu 10 minut uwalniane są składniki fazy natychmiastowej, następnie składniki fazy ciągłej, a na końcu składniki fazy przedłużonego uwalniania, które są udostępniane organizmowi w sposób opóźniony i długotrwały – do 8 godzin.

 • Czy OYONO® NOC można stosować przez dłuższy czas?

  Suplement diety OYONO®NOC może być przyjmowany przez dłuższy czas. Zawarte w nim substancje są od dawna stosowane w różnych preparatach, kombinacjach i dawkach. Nie jest znany efekt zmniejszenia skuteczności w miarę stosowania, który sprawiałby, że konieczne byłoby zwiększenie dawek.

 • Czy preparat OYONO® NOC  jest wegański i czy nie zawiera laktozy i glutenu?

  Tak, OYONO® NOC jest wegański, nie zawiera laktozy i glutenu, a zatem jest odpowiedni również dla wegetarian i wegan.