Melatonina

Melatonina

Gdy zapada zmrok, melatonina wysyła sygnał do organizmu: czas na odpoczynek.

Czym jest melatonina?

Melatonina jest naturalnym, endogennym neuroprzekaźnikiem, który kontroluje rytm snu i czuwania oraz reguluje pracę zegara biologicznego. Produkcja i uwalnianie melatoniny wzrastają, gdy na dworze robi się ciemno, a jej podwyższony poziom utrzymuje się do wczesnego ranka.  

Tak długo, jak światło dociera do naszego oka, produkcja melatoniny jest zahamowana. Melatonina jest więc nawigatorem rytmu dnia i nocy, kompasem dla organizmu, wskazującym czas odpoczynku. Wyjaśnia to również, dlaczego wielu ludzi ma więcej energii w lecie, gdy światła jest więcej niż w zimie.

Jak pomaga melatonina?
Jak pomaga melatonina?

Jak pomaga melatonina?

Wydzielanie melatoniny powoduje wyciszenie organizmu i obniżenie zużycia energii, temperatury ciała i ciśnienia krwi. Melatonina odgrywa więc fundamentalną rolę w zasypianiu, ale także w fazach snu głębokiego, które inicjuje. Fazy te są ważne dla rozluźnienia mięśni, jak również dla produkcji hormonu wzrostu - somatotropiny, który jest konieczny do regeneracji komórek i do wzmocnienia układu odpornościowego.  

U osób młodszych poziom melatoniny w nocy wzrasta nawet dwunastokrotnie, u osób starszych tylko trzykrotnie. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem organizm produkuje mniej melatoniny, co może prowadzić do problemów ze snem. 
Odgrywa to również rolę, w skróceniu snu w zaawansowanym wieku. Osoby starsze często nie mogą długo spać.  

Zapotrzebowanie na melatoninę może się różnić, w zależności od osoby, podobnie jak zapotrzebowanie na sen: niektórzy ludzie potrzebują go więcej, inni radzą sobie z jego mniejszą ilością. Jeśli organizm wytwarza zbyt mało hormonu snu, mogą pojawić się problemy ze snem, które prowadzą do upośledzenia ważnych procesów metabolicznych.

Następujące czynniki mogą prowadzić do zmniejszenia ilości melatoniny:

 • jasność (krótsza faza ciemności w lecie)
 • niebieskie światło ekranów przed snem
 • zaawansowany wiek
 • praca zmianowa lub ogólnie nieregularny rytm snu

Jak stosuje się melatoninę?

Wspierające sen działanie melatoniny jest znane od dawna i zostało potwierdzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w dwóch kwestiach zdrowotnych⁴:

 • zmniejszenie subiektywnego odczucia jet lag
 • skrócenie czasu zasypiania
Melatonina przyczynia sie do skórócenia czasu zasypiania

Melatonina przyczynia sie do skórócenia czasu zasypiania.

Na co należy zwrócić uwagę podczas przyjmowania melatoniny?

Wydzielanie melatoniny inicjuje proces zasypiania, czyli wywołuje senność. Dlatego należy przyjmować ją przed snem - w przypadku OYONO® NOC jest to 30 minut. Po zażyciu melatoniny zdolność prowadzenia pojazdów może być zaburzona, a więc nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Należy również unikać spożywania alkoholu, ponieważ może on wpływać na poziom melatoniny. Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny przyjmować melatoniny, ponieważ nie ma wystarczających danych na temat jej stosowania w obu przypadkach.

Inne składniki OYONO® NOC

¹ Melatonina przyczynia się do skrócenia czasu zasypiania. Witamina B6 pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej. Kozłek lekarski (waleriana) i melisa lekarska wspomagają zasypianie.

² Melisa lekarska i kozłek lekarski (waleriana) wspomagają stan relaksacji oraz zdrowy sen. Głóg przyczynia się do zmniejszenia niepokoju oraz wspiera lepszy sen. Męczennica cielista pomaga w odprężeniu i wspiera spokojny sen.  

³ Kozłek lekarski (waleriana) i melisa lekarska wspomagają nieprzerwany sen.

Często zadawane pytania

 • Jakie składniki zawiera OYONO® NOC?

  OYONO® NOC zawiera wyselekcjonowane ekstrakty roślinne (wyciąg z kozłka lekarskiego, głogu, melisy lekarskiej i męczennicy cielistej) oraz melatoninę i witaminę B6.

 • Jaka jest korzyść z rozłożonego w czasie uwalniania 3-fazowej tabletki OYONO® NOC?

  Cechą szczególną 3-fazowej technologii jest to, że poszczególne składniki w 3 warstwach tabletki nie są uwalniane jednocześnie, ale w sposób przesunięty w czasie, w 3 fazach. Najpierw w ciągu 10 minut uwalniane są składniki fazy natychmiastowej, następnie składniki fazy ciągłej, a na końcu składniki fazy przedłużonego uwalniania, które są udostępniane organizmowi w sposób opóźniony i długotrwały – do 8 godzin.

 • Czy OYONO® NOC można stosować przez dłuższy czas?

  Suplement diety OYONO®NOC może być przyjmowany przez dłuższy czas. Zawarte w nim substancje są od dawna stosowane w różnych preparatach, kombinacjach i dawkach. Nie jest znany efekt zmniejszenia skuteczności w miarę stosowania, który sprawiałby, że konieczne byłoby zwiększenie dawek.

 • Czy preparat OYONO® NOC  jest wegański i czy nie zawiera laktozy i glutenu?

  Tak, OYONO® NOC jest wegański, nie zawiera laktozy i glutenu, a zatem jest odpowiedni również dla wegetarian i wegan.