Melisa lekarska

Melisa lekarska

Melisa lekarska jest również znana jako melisa cytrynowa. Nazwa ta pochodzi od świeżego, cytrusowego zapachu jej liści, które zawierają również cenne olejki eteryczne.

Pochodzenie i właściwości

Pszczoły również lubią melisę, dlatego uprawia się ją również w celu produkcji miodu. Greckie imię „Melissa” oznacza właśnie „pszczoła”. Melissa officinalis jest znana jako „pszczele ziele”, a także jako melisa cytrynowa. Jej soczyście zielone liście z drobnymi włoskami wydzielają owocowy, cytrynowy aromat.  

Melisa pochodzi z ciepłych regionów wschodniej części basenu Morza Śródziemnego i zachodniej Azji, ale jest również szeroko rozpowszechniona na wschodzie i południu Niemiec. Obecnie melisa uprawiana jest głównie w Europie Wschodniej. Przeciętnie roślina dorasta do jednego metra wysokości i żyje 30 lat.

 melisa jest od dawna stosowana jako środek leczniczy
Z tego powodu wiele herbatek ziołowych również zawiera melisę

Ciekawostki na temat melisy lekarskiej

Oprócz produkcji miodu, melisa jest również używana do gotowania wielu potraw, którym nadaje świeży smak. Z tego powodu wiele herbatek ziołowych również zawiera melisę.  

Oprócz wielu przepisów kulinarnych, melisa jest od dawna stosowana jako środek leczniczy - można ją znaleźć w produktach takich jak herbatki, kapsułki lub tabletki. Do ich wytwarzania wykorzystuje się liście które zbierane są na krótko przed kwitnieniem, aby wydobyć z nich cenne olejki eteryczne. Naturalne składniki melisy mają m.in. działanie uspokajające i relaksujące. Melisę stosuje się w przypadku stresu, problemów ze snem, dolegliwości żołądkowych i jelitowych oraz problemów z krążeniem.

Inne składniki OYONO® NOC

¹ Melatonina przyczynia się do skrócenia czasu zasypiania. Witamina B6 pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej. Kozłek lekarski (waleriana) i melisa lekarska wspomagają zasypianie.

² Melisa lekarska i kozłek lekarski (waleriana) wspomagają stan relaksacji oraz zdrowy sen. Głóg przyczynia się do zmniejszenia niepokoju oraz wspiera lepszy sen. Męczennica cielista pomaga w odprężeniu i wspiera spokojny sen.  

³ Kozłek lekarski (waleriana) i melisa lekarska wspomagają nieprzerwany sen.

Często zadawane pytania

 • Jakie składniki zawiera OYONO® NOC?

  OYONO® NOC zawiera wyselekcjonowane ekstrakty roślinne (wyciąg z kozłka lekarskiego, głogu, melisy lekarskiej i męczennicy cielistej) oraz melatoninę i witaminę B6.

 • Jaka jest korzyść z rozłożonego w czasie uwalniania 3-fazowej tabletki OYONO® NOC?

  Cechą szczególną 3-fazowej technologii jest to, że poszczególne składniki w 3 warstwach tabletki nie są uwalniane jednocześnie, ale w sposób przesunięty w czasie, w 3 fazach. Najpierw w ciągu 10 minut uwalniane są składniki fazy natychmiastowej, następnie składniki fazy ciągłej, a na końcu składniki fazy przedłużonego uwalniania, które są udostępniane organizmowi w sposób opóźniony i długotrwały – do 8 godzin.

 • Czy OYONO® NOC można stosować przez dłuższy czas?

  Suplement diety OYONO®NOC może być przyjmowany przez dłuższy czas. Zawarte w nim substancje są od dawna stosowane w różnych preparatach, kombinacjach i dawkach. Nie jest znany efekt zmniejszenia skuteczności w miarę stosowania, który sprawiałby, że konieczne byłoby zwiększenie dawek.

 • Czy preparat OYONO® NOC  jest wegański i czy nie zawiera laktozy i glutenu?

  Tak, OYONO® NOC jest wegański, nie zawiera laktozy i glutenu, a zatem jest odpowiedni również dla wegetarian i wegan.